Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

در حالیکه در سال های 1380 به بعد، جریان فعالیت های دانشجویی در حوزه های فرهنگی و سیاسی، به آرامی به سوی کارآفرینی گرایش پیدا می کرد، در دانشگاه دولتی اصفهان نیز آرام آرام حلقه هایی برای شکل گیری شرکت های کارآفرین در حال شکل گیری بود. موسسین شرکت نیز در آن زمان فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده و ابتدا با ایده راه اندازی مرکز آموزش های کاربردی در دانشگاه، با یکدیگر دست همکاری دادند.

موسسین شرکت، دریافته بودند، آنچه در سیستم آکادمیک به عنوان سرفصل های درسی به دانشجویان آموخته می شود، به هیچوجه تکافوی نیاز بازار را نمی کند و دانش آموختگان دانشگاه ها، به عنوان نیروهای نسبتا متوقع وارد بازار کاری می شوند که هیچیک از مهارتها و دانسته های آنها را خریدار نیست. از سوی دیگر، شرکت های فناوری اطلاعات به شدت با کمبود نیروی متخصص مواجه بوده و فرهنگ شکار نیروهای آموخته و کارآمد از دیگر شرکت ها به شدت در اصفهانِ آن روزها رواج داشت. فضای حاضر موسسین شرکت را بر آن داشت تا به راه اندازی مرکزی همت گمارند که وظیفه ذاتی اش می توانست پرورش دانشجویان با مهارت های مورد نیاز شرکتها و راهنمایی آنها به صورت مستقیم به بازار کار باشد.

این نهاد آموزشی-کاریابی هنوز هم یکی از حلقه های مفقوده نظام آموزشی کشور است و در آن زمان و در نبود منابع آموزش ویدئویی گسترده، استارتاپ های کاریابی تخصصی و دسترسی های گسترده و پهن باند به اینترنت بسیار خودنمایی می کرد.

همزمان با همکاری شرکای موسس برای راه اندازی این مرکز، گروهی از شرکت های فعال اصفهانی با پذیره نویسی در قالب شرکتی کنسرسیومی با نام سیتکو و اخذ نمایندگی یک شرکت هندی معتبر به نام NIIT دست به اقدامی مشابه و بسیار حرفه ای زدند و این امر مبارک به همین نام هنوز دایر بوده و در حال خدمت رسانی است. اما این واقعه موسسان شرکت را به سمت و سوی دیگری رانده و مسیر شکل گیری ابتدایی را به نحوی دیگر رقم زد.

توسعه علوم ارتباطات آفرینش

در سال 1382، موسسین شرکت اولین شرکت رسمی خود را با نام توسعه علوم ارتباطات آفرینش به ثبت رسانیدند. این اولین شرکت ثبت شده علی رغم نوپا بودن به سرعت خود را به عنوان یکی از ارائه دهندگان خدمات و راه حل های فناوری اطلاعات در استان اصفهان مطرح ساخت.

همزمان طی توافقنامه ای مشترک با دانشگاه اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، اقدام به راه اندازی اولین مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نمود.

مفاهیم پارک های علم و فناوری و مراکز پیش رشد و مراکز رشد که در آن زمان انکوباتور هم نامیده می شدند، مفاهیمی بسیار نو و ناشناخته بودند و فرآیندهای ترویج و حمایت از گروه های کارآفرینی آرام آرام در همین قالب شکل جدی تری گرفته و یکی از موسسان که به نمایندگی از شرکت در محل این مرکز حضور تمام وقت داشت، عمیقا و به صورت عملی با این مفاهیم آشنا و آشناتر شده و بعدها در مسیر توسعه شرکت از این آموخته ها بهره برداری شد.

تاسیس شرکت داده پردازی نیک آفرین

در سال 1384 شرکت داده پردازی نیک آفرین که حاصل همکاری و ادغام دو شرکت نیک راهبر سپاهان و توسعه علوم ارتباطات آفرینش بود، به عنوان یک گام تازه در توسعه فعالیت شرکتی به ثبت رسید.

این شرکت با توجه به شبکه ارتباطی و تجربیات گسترده مالی شرکت نیک راهبر، با هدف گسترش بازارها تاسیس و اگرچه در لباس یک ارائه دهنده راه حل در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات معرفی گردید اما با سه محور اصلی خدمات پشتیبانی، اتوماسیون اداری و سیستم های نظارت تصویری تحت شبکه فعالیت خود را متمرکز نموده و ادامه داد.

در سال های 84 تا 89، شرکت توانست رشد قابل توجهی را تجربه کند و بازار قابل توجهی را به ویژه در حوزه سیستم های نظارت تصویری، پروژه های قابل قبولی را در کارنامه خود ثبت نماید.

همچنین این شرکت بنیانگذار و سرمایه گذار راه اندازی و اجرای اولین و تنها اجلاس بین المللی صنعت حفاظت الکترونیک در سال 89 بود که در این مهم با حمایت بخش های مختلف ملی، در اردیبهشت 90 با موفقیت به انجام رسید.

در همان سال ها، بستر نیک آفرین آبستن شکل گیری چند کسب و کار نوپای دیگر شده بود. مسیری که موسسین شرکت به عنوان مسیر توسعه در پیش گرفته بودند و شامل موارد زیر می شدند:

  • مکسا(مدیریت، کنترل، ساماندهی اطلاعات امروز) در حوزه ساخت و تولید نرم افزارهای سفارش مشتری به ویژه سیستم های جامع مدیریت اطلاعات مبتنی بر شناسایی با فرکانس رادیویی
  • نگاه امروز(نوآوران گردش کارهای اطلاعاتی هوشمند) در حوزه ساخت و تولید نرم افزارهای فرآیند محور بر پایه موتورهای گردش کار
  • رسا (رهاورد سود آوری امروز) در حوزه برگزاري همايشها و سمينارهاي کاربردي – تخصصي کشور
  • بازرگانی امیران امروز در حوزه نجام عملیات داخلی و بین المللی واردات، صادرات
  • کارگستران امروز در حوزه ارائه خدمات رفاهی متمرکز به کارکنان شرکت های کوچک و متوسط

در همین زمان، شرکت به دلایل مختلف از جمله توسعه بی رویه و ناموزون و عدم تمرکز بر شرکت مادر و بازارهای آن، دچار بحران گسترده مالی شده و دوران سخت شکست بزرگ مالی را تجربه نمود. سالهای سخت 90 تا 93 که شرکت ضمن از دست دادن کلیه کسب و کارهای جانبی و بخش مهم سرمایه های ارزشمند اعتباری و انسانی، با بدهی بالغ بر یک میلیون دلار، به ورطه بدهی کشیده شده و موسسین وادار شدند، سالها، ماه ها، روزها و لحظه های بسیار دشواری را در مسیر عبور از سنگلاخ بدهی ها بگذرانند.

پایبندی به تعهدات و اخذ رضایت همراهان تجاری در تمام این زمان های سخت سرلوحه عملکرد شرکت بود، عملکردی که باعث دمیده شدن روح تازه ای در کالبد شرکت گردید و مدیران شرکت را مانند فولاد آبدیده نمود. عبور از شکستی سخت، باعث گردید شرکت بتواند تجربیات و دیدگاه های عملیاتی خود را بر پایه آسیب شناسی گذشته و کنترل نقاط آسیب بسط داده و سکان شرکت را برای عبور از این طوفان به خوبی تنظیم نماید.

کشتی شرکت، آرام آرام از اقیانوس پرتلاطم اقتصادی عبور کرده و ساختارهای تازه با لطف خداوند و تلاش تیم های مختلف شرکت، ناوگانی از افتخار، دانش و تجربه را از میان اقیانوس به ساحل رسانید.

تمرکز و توسعه دانش محور

بعد از عبور از طوفان، و در سالهای 94 تا 97 ، شرکت به شکلی موثر با تمرکز کامل بر ارائه راهکارهای حفاظت الکترونیک به عنوان یکی از پیمانکاران فعال و قابل اعتماد در بازار به فعالیت پرداخته و موفق گردید پروژه های متعددی را از طریق مناقصات قانونی، برنده شده و پس از عقد قرارداد به نتیجه برساند.

یکی از افتخارات شرکت نیک آفرین آن است که توانسته است در شرایط مختلف و به رغم بی ثباتی ها و خطرات و تهدیدهای داخلی و بین المللی که اقتصاد کشور با آن درگیر بوده و هست، کلیه پروژه های خود را به سرانجام رضایتبخش با کارفرمایان برساند.

ساختارهای مختلف توسعه بازار و مدیریت فنی و اجرایی و مالی یک شرکت پیمانکاری در این دوره شکل حرفه ای و سازمان یافته تری یافت و قدرت رشد نسبتا بالایی را ایجاد نمود.

 

در سال 97، شرکت مجددا وارد فاز توسعه گردید و برخی استارتاپ ها و فعالیت های جانبی در حوزه حمایت از نوآفرینی های فناورانه اقتصادی در بطن شرکت شکل گرفته و به پیش رفت. هم اکنون اینجا یک شرکت فن آور و چابک است که با حدود پانزده سال سابقه فعالیت و به عنوان یک شرکت رتبه اولی در تعیین صلاحیت شورای عالی انفورماتیک، توانسته است به عنوان یکی از ارائه دهندگان راه حل های امنیت و حفاظت الکترونیکی در ایران، جایگاه مناسبی را در بازار به دست آورده و با تکیه بر لطف خدا، تلاش مدیران و پرسنل جوان و کوشا و نیز دانش انباشته تخصصی و به روز خود، موفق به کسب رضایت مشتریان و اتمام همگی پروژه های خود گردد. پروژه هایی که گاهی در شرایط سخت اقتصادی ناباورانه و در شرایطی بسیار دشوار و طاقت فرسا به انجام رسیده اند.

افتخار اصلی و همیشگی این شرکت، متعهد بودن به کسب رضایت مشتریان و انجام مسوولیت هاست. پس خانواده نیک آفرین، در همه ی زمان ها، می کوشد تا با تلاشی روزافزون، افق های توسعه بازار خود را از دریچه انجام تعهدات گذشته با فداکاری و کار شبانه روزی، بگشاید.

ما در کنار هم مانند یک خانواده زندگی و کار می کنیم و به دغدغه ها و پیشنهادات کارکنان برای بهبود فرآیندها و فعالیت ها ارج می نهیم. موسسان شرکت نیک آفرین که اعضای هیات مدیره شرکت نیز هستند، همواره علاوه بر رضایت مشتریان، به بهبود زندگی و شرایط کارکنان نیز متعهد اند.

رشد شخصی و سازمانی برای کارکنان یکی از مطلوبیت های نیک آفرین است. افراد برای داشتن برنامه های رشد شخصی تشویق می شوند و در صورتیکه جاه طلبی و تلاش لازم و کافی برای طی کردن رده های سازمانی را داشته باشند، فرصت رشد و افزایش گروه های سازمانی، ارتقای موقعیت شغلی و شرایط درآمدی فراهم می گردد.

شرکت نیک آفرین، هم اکنون در حال آماده شدن برای قرار گرفتن بر روی تابلوی فرابورس است و زیرساخت های مالی و قانونی لازم برای انجام این امر را فراهم آورده است. این مهم علاوه بر شکل گیری ارزش واقعی برند شرکت، زمینه ساز ثبات اقتصادی شرکت و تقویت کانالهای تامین سرمایه بوده و بالتبع باعث افزایش ثبات و امنیت شغلی کارکنان و در نتیجه اعتماد بیشتر مشتریان خواهد بود.

در حوزه توسعه بازار، هم اکنون شرکت نیک آفرین برای ورود به بازارهای بین المللی خیز بلندی برداشته و در حال آماده سازی زیرساخت های لازم به ویژه ابزارهای قانونی مرتبط، برای رهایی از تحریم ها و برقراری ارتباطات امن قانونی بوده و گام های مهمی را در این خصوص به عنوان یک هدف میان مدت برداشته است.

همچنین شرکت در حال ایجاد و راه اندازی شرکت های زیرمجموعه در حوزه های مختلف است و شرکت هایی در حوزه ترافیک هوشمند، هوش مصنوعی، نرم افزارهای هوشمند بازار سرمایه، خدمات یکپارچه باشگاهی آنلاین به مشتریان و زمینه های دیگر را در حال راه اندازی دارد.