Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

اکسس کنترل

سیستم های اکسس کنترل مانند سیستم های اثر انگشت، کارتخوان، تشخیص چهره، کارت شناسایی و غیره در حال پیشرفت و با سرعت بسیار بالا در صنعت امنیت در حال تحول می باشند  و نیاز ایجاد امنیت بالا برای مقابله با تهدیدات جدید، افزایش مسئولیت پذیری، و حتی رعایت قوانین باعث شده است که بودجه های بیشتری در اختیار نهادهای دولتی و خصوصی برای تقویت امنیت قرار گیرد. در نتیجه ، در سال های اخیر پول بیشتری برای کمک به جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز یا تخصیص و مدیریت دسترسی ها اختصاص یافته است. سیستم کنترل دسترسی را در برخی از مناطق امنیتی مانند یک سایت، ساختمان، اتاق، گیت ورودی یا منطقه دیگری که حاوی اطلاعات ، دارایی ها یا داده های حساس می باشند نصب می کنند تا دسترسی را محدود سازند.

این سیستم به عنوان خط مقدم امنیت در نظر گرفته می شود. هر سایتی نیازمند محدود کردن دسترسی می باشد و اجازه دسترسی افراد تنها با داشتن مجوز به وسیله سیستم کنترل دسترسی صورت می گیرد. شرکت های امروزی خواستار محدود کردن تردد به ساده ترین روش ها می باشند آنها می خواهند دسترسی را کنترل و مدیریت کنند. افزایش امنیت و نظارت بیشتر در واقع از طریق قفل های بدون کلید صورت می گیرد که به سیستم مدیریت دسترسی نیاز دارد. سیستم های کنترل دسترسی، ردیابی و نظارت بر تردد افراد در سایت را  با استفاده از کدها، کارت ها یا سیستم های بیومتریک انجام می دهد تا امکان دسترسی سریع و راحت را برای پرسنل مجاز فراهم می سازد.

فناوری های جدید نه تنها توانایی محدود کردن دسترسی به مناطق امن را افزایش داده اند بلکه این توانایی را دارند که با نظارت و مدیریت از طریق اکسس کنترل به محافظت بهتر از دارایی ها و داده ها بپردازند. کاربران پس از تأیید از طریق سیستم اکسس کنترل، اجازه ورود به سایت را بدست می آورند. نرم افزار به سیستم می گوید که چه زمانی در را قفل کند، حوادث را ثبت کند و می تواند منطقه را برای حفظ امنیت آرام کند.   سیستم کنترل دسترسی  ، به هر منظوری که به کار گرفته شده باشند، از چند بخش مجزا و مختلف تشکیل شده است که هر کدام از آنها یک وظیفه خاص را بر عهده دارد. همانطور که در مورد سیستم‌های کامپیوتری با بخش ورودی، پردازش و خروجی مواجه هستیم، قسمت‌های اصلی یک سیستم اکسس کنترل نیز می‌تواند شامل سه بخش شوند.

بخش ورودی اطلاعات:

در این قسمت کاربر موظف است که از شیوه‌های مختلفی برای ورود اطلاعات خود استفاده کند. با توجه به نوع سیستم استفاده شده، ممکن است بخش ورودی اطلاعات شامل دریافت رمز عبور، اسکن مشخصات بایومتریک، اسکن کارت، و یا اسکن سایر ابزارهای شناسایی باشد.

بخش احراز هویت:

این بخش به یک پایگاه داده و سیستم اطلاعاتی در ارتباط است که کلیه اطلاعات مربوط به کاربران را در اختیار دارد و می‌تواند با توجه به اطلاعات به دست آمده از بخش ورودی، نسبت به احراز هویت شخص مورد نظر اقدام کند.

بخش تأیید هویت و صدور مجوز تردد:

پس از مقایسه اطلاعات هویتی به دست آمده از کاربر، در این بخش این اطلاعات با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه شده و در صورت تأیید اطلاعات، زمینه صدور مجوز تردد فراهم می‌شود. با در نظر گرفتن این شرایط و سیستم‌های مختلف برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت، لازم است که با توجه به نوع محیط و نحوه دسترسی به آنها، شیوه‌ای انتخاب شود که بالاترین امنیت ممکن را فراهم کند و استفاده کاربران نیز از آنها ساده باشد. با این تفاسیر، مدل‌های کنترل دسترسی را می‌توان به شکل‌های زیر خلاصه کرد:

 • سیستم‌های کنترل دسترسی در امنیت اطلاعات
  امنیت اطلاعات در سازمانها و نهادهای امنیتی بسیار مهم است و حتی می‌تواند زندگی یک شهر یا کشور را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل دسترسی به این اطلاعات تنها برای برخی افراد خاص و مطمئن فراهم شده است و افراد عادی یا خرابکار به این اطلاعات دسترسی ندارند. با این وجود، برای این قسمت نیز سعی می‌شود از سیستم‌های پیشرفته اکسس کنترل استفاده شود که تنها این افراد شناسایی شده و تأیید شده به اطلاعات دسترسی داشته باشد. این نوع سیستم ممکن است در شبکه‌های قضایی، امنیتی، سازمانی و یا حتی پلیس یک کشور نیز به کار گرفته شود.
 • کنترل دسترسی در پایگاه داده
  پایگاه داده تنها به یک سازمان یا یک شرکت امنیتی محدود نمی‌شود و به احتمال زیاد اکثر شرکت‌ها، سازمان‌ها و اداره جات دارای یک پایگاه داده مختص به خود هستند. به عنوان مثال، دانشگاه‌ها دارای پایگاه داده مشخص در مورد مقالات بوده، مرکز آمار کلیه آمار به دست آمده در یک مدت زمان مشخص را به عنوان یک پایگاه داده در اختیار دارد، داده‌های تأیید هویت نیز در سیستم‌های قضایی و پلیس آگاهی یک کشور نیز به عنوان یک پایگاه داده شناخته می‌شود. به همین دلیل استفاده از کنترل دسترسی در پایگاه داده نیز می‌تواند یک سبک استفاده از آنها باشد.
 • کنترل دسترسی در شبکه
  یکی دیگر از روش‌های مجازی اعمال کنترل دسترسی، استفاده از آن در شبکه‌های اینترنتی و یا شبکه‌های ارتباطی است. با توجه به حجم وسیع اطلاعات رد و بدل شده در بخش فضای سایبری و در شبکه‌های ارتباطی کشورهای مختلف، طبیعتاً کارهای جاسوسی و دسترسی افراد غیرمجاز به این شبکه‌ها ممکن است منجر به مشکلاتی جبران‌ناپذیر شود. کنترل دسترسی در شبکه کمک می‌کند که تنها برخی از افراد شناخته شده و مجاز، به این اطلاعات و شبکه‌ها دسترسی داشته باشد و در صورت وجود ایراد یا مشکلی در عملکرد طبیعی آنها، نسبت به رفع ایرادات آنها اقدام کنند.
 • کنترل دسترسی فیزیکی
  ساده‌ترین، ملموس‌ترین و احتمالاً پرکاربردترین شیوه اکسس کنترل، کنترل دسترسی فیزیکی است که مربوط به تردد افراد مختلف در یک محدوده مشخص است. این نوع سیستم در شکل‌ها و سبک‌های مختلفی تعریف می‌شود که به دسترسی آن سازمان به تجهیزات پیشرفته بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی سازمان‌ها تنها از یک شخص به عنوان حراست و تأمین امنیت استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از قفل‌های دیجیتال ترکیبی، که نمونه‌های آنها در وب سایت فرزان کارت آسیا موجود است، استفاده می‌کنند که فرایند تأیید هویت و شناسایی را با چند شیوه‌های مختلف و مجزا انجام می‌دهند. این سبک از کنترل دسترسی را می‌توان در موارد مختلفی به کار گرفت که با توجه به سطح امنیت آنها، ممکن است نوع سیستم نیز متفاوت باشد.

کنترل دسترسی سازمانی:

این سیستم بیشتر در بخش‌های پیچیده و مهمی مانند آزمایشگاه‌ها، سرور، شبکه‌های اینترنتی، شبکه داخلی سازمان و بخش‌های امنیتی آنها به کار گرفته می‌شود و نحوه دسترسی کارکنان را به شکل کاملاً مشخص تعریف می‌کند. در این سیستم، هیچکدام از کارکنان بدون شناسائی کامل، نمی‌توانند به آن قسمت دسترسی داشته باشند.

کنترل دسترسی منازل:

این شیوه از کنترل دسترسی بیشتر به صورت قفل‌های دیجیتال در ورودی ساختمان خود را نشان می‌دهد که تنها برای افراد ساکن در آن منزل در نظر گرفته می‌شود. تفاوت این سیستم با سایر سیستم‌های اکسس کنترل در این است که تعداد افراد تعریف شده در آن بسیار کمتر بوده و سطح امنیت بسیار بالایی دارد.

در هر صورت با شناسایی مدل‌های  کنترل دسترسی  و نحوه اعمال آن‌ها می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات امنیتی و ورودهای غیرمجاز جلوگیری کرد. تجهیزات و ابزارهای لازم برای پیاده سازی این سیستم‌ها در وب سایت ما موجود است و به راحتی می‌توانید به قسمت‌های مختلف مورد نیاز آن دسترسی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما در تماس باشید.

سیستم کنترل تردد ، سیستمی است که با آن رفت و آمد اشخاص و یا خودرو مورد بررسی و کنترل قرار میگیرد.
این سیستم همچنین وظیفه اعلام خطر را نیز انجام میدهد. به طور کلی دراین سیستم میتوان مجوز های لازم برای باز و یا بسته شدت درب ، کنترل مسیر های عبوری افراد در یک محیط یا چند محیط و چند ساختمان را مورد بررسی قرار داد. از این سیستم میتوان در برخی از شرکت ها ، رستوران ها ، خدمات عمومی و غیره برای حضور و غیاب افراد استفاده کرد. اعلام خطر نیز همانند سیستم اعلا سرقت عمل میکند که بستگی به برنامه ریزی های قبلی که روی سرور ایجاد شده است دارد ، که ممکن است یک شخص اجازه ورود را بنا بر دلایلی نداشته باشد به همین دلیل سیستم کنترل تردد سالمانه اعلام خطر را نیز در خود جای داده است. سیستم های کنترل تردد توسط فرمان دادن به قفل ها و گیت های کنترل تردد حفاظت و امنیت را در ساختمان ها و محیط های تحت نظر چند برابر میکند. طبق گفته های کلی بالا این سیستم وظیفه کنترل افراد و خودرو ها را بر عهده دارد. سیستم بررسی تردد دارای مجموعه ای از چند سخت افزار و نرم افزار است که به طور هوشمند عمل میکنند و دارای ویژگی ها و قابلیت های زیر می باشند.

همانطور که میدانیم کلید های فیزیکی (فلزی) به راحتی قابل کپی برداری هستند ، اما در مقابل کلید های الکترونیکی به اندازه کافی پیچیده و غیر قابل تکثیر می باشند. این باعث می شود تا سازمان یا شرکت مربوطه که از این سیستم کنترل تردد استفاده میکند دارای محیط امن تر باشد. همچنین در نظر داشته باشید اگر کاربران یک بخش تغییری کردند ، دیگر نیازی نیست که قفل آن بخش را تغییر دهیم.

در سیستم کنترل تردد تمامی رفت آمد ها توسط سامانه مرکزی (سیستم مرکزی کنترل در سرور) ثبت می شود.
یعنی برای شما نمایش داده می شود که چه اشخاصی در چه بازه زمانی وارد و یا خارج شده اند. همچنین قابلیت این که اشخاص از نظر محدودیت تردد در بازه های زمانی متفاوت دسته بندی کرد. سیستم این قابلیت را دارد که سطح دسترسی هر یک از کاربران را برای زمان های مختلف برنامه ریزی کند. اگر در مواقعی ضروری مجبور باشید که سیستم کنترل تردد را در مواقعی که قفل محدوده دور از دسترس است کنترل کنید. سامانه این قابلیت را به شما میدهد که از سیستم مرکزی به توسط ریموت و یا شبکه از راه دور فرمان های خود را اعمال کنید.

انواع سیستم های کنترل تردد

سیستم های کنترل تردد را می توان به دو بخش زیر تقسیم کرد:

کنترل تردد نفر  و کنترل تردد خودرو

کنترل تردد کارمندان یا اشخاص

در این نوع سیستم ، ورود و خروج کارمندان ثبت می شود و امنیت . حفاظت را به حداکثر می رساند و تنها افرادی حق عبور دارند که دارای کلید الکترونیکی باشند. همچنین از این سیستم میتوان برای حضور و غیاب هم استفاده کرد.

کنترل تردد خودرو

در این نوع سیستم ، ورود و خرج خودرو ها به طور کامل ثبت میشود. این سیستم در پارکینگ های شرکت ها ، پارکینگ عمومی ، اماکن ورزشی ، مجالس ، فروشگاه ها و … مورد استفاده قرار میگیرد. مزایایی همچون کنترل همزمان چند درب ورودی و خروجی، صرفه جویی کاغذ به دلیل عدم نیاز به چاپ قبض، عدم نیاز به نیروی،  فرمان دادن به راهبند، سرعت عملکرد بالا، صرفه جویی در زمان، تهیه گزارشات مختلف و اطلاع رسانی های مختلف را می توان به عنوان موارد قابل توجه در استفاده از این سیستمها مطرح نمود.

سیستمهای کنترل تردد بر مبنای پروژه های مختلفی که اجرا می شود دارای زیر سیستمها و آرایشهای اجرایی متفاوتی هستند. لذا با در نظر گرفتن نیازهای هر پروژه و زیر سیستمهای کلی که در ان تعریف می شوند می توان سناریوهای اجرایی و طراحی مشخصی را تعریف نمود. در این زمینه تیم فنی، مهندسی و اجرایی مجموعه نیک آفرین دارای قابلیتها و تجارب مختلف فنی و اجرایی بوده و خدمات مختلف سیستمهای اکسس کنترل صنعتی، مسکونی، تجاری و عمومی را تامین می نماید.