Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

لینک رادیویی

لینک رادیویی ( ارتباط بی سیم ) یکی از روشهای انتقال دیتا است. در این روش اطلاعات در مبدا تبدیل به امواج رادیویی شده و به سمت مقصد فرستاده میشود. در مقصد امواج رادیویی دریافت شده مجددا تبدیل به دیتا شده و به سمت شبکه هدایت می گردد.ابتدا نقاط مبدا و مقصد مورد ارزیابی قرار می گیرد. موارد متعددی در انتخاب تجهیزات و برقراری یک لینک وایرلس می بایست مد نظر قرار گرفته شود. در سیستم وایرلس با افزایش فاصله، پهنای باند قابل دریافت بین دستگاه های وایرلس افت می کند و با هر چه بیشتر شدن این فاصله پهنای باند کمتر و کمتر می گردد تا جایی که دیگر امکان برقراری ارتباط از بین می رود. برای فواصل مختلف با توجه به پهنای باند مورد نیاز باید تجهیزات مناسب با آن انتخاب گردد تا بتوان به بهره مطلوب دست یافت.

دستگاه های وایرلس برای انتقال دیتا از امواج رادیویی بهره می گیرند. هر موج رادیویی دیگر با فرکانس مشابه در مسیر، باعث اغتشاش و تخریب سیگنال های ارسالی می گردد که به آن نویز گفته می شود. نویز می تواند توسط دستگاه های وایرلس دیگر در محیط، کابل های فشار قوی برق، دستگاه های الکترو مغناطیسی و موارد مشابه ایجاد گردد که نتیجه آن قطع شدن ارتباط، قطع و وصل شدن لینک و یا افت پهنای باند گردد. برای غلبه بر نویز محیط از روش هایی مانند استفاده از دستگاه های وایرلس ،با امکان انتخاب فرکانس های متعدد، استفاده از آنتن مناسب، پیدا کردن بهترین باند خالی فرکانسی و تنظیمات دستگاه بهره گرفته می شود تا بتوان لینک رادیویی را با بهترین کیفیت برقرار نمود. فرکانس های مجاز برای این ارتباط 900MHz و 2,4GHz و 5,8GHz میباشد که دستگاه های با استفاده عمومی در این فرکانس ها ساخته میشوند. برای استفاده از فرکانس های دیگر اجازه سازمان تنظیم و مقررات رادیویی الزامی است.

سیگنال های رادیویی ارسال شده به سمت مقصد، در صورتی که یک دستگاه وایرلس در مسیر قرار داده شود قابل دریافت می باشد. بدین صورت اطلاعات ارسالی و دریافتی در اختیار افراد غیر قرار گرفته و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای جلوگیری از این امر شرکت های تولید کننده تجهیزات و موسسه تحقیقات و استاندارد شبکه های بی سیم از سیستم های رمز نگاری در دستگاه ها استفاده می کنند تا داده ها رمز نگاری شده و پس از دریافت رمز گشایی و مورد استفاده قرار گیرد. مورد دیگر امکان تعریف دستگاه ها برای همدیگر می باشد که دستگاهی به جز دستگاه روبرو امکان اتصال به لینک را نداشته باشد. پس از نصب لینک بسته به میزان حساسیت اطلاعات ارسالی تنظیمات مورد نیاز در دستگاه ها ایجاد می گردد تا امنیت مورد نیاز شما برقرار شود. محصولات تولید شده توسط شرکت های مختلف دارای پارامتر های متنوعی می باشند که می توان به قدرت خروجی، گین آنتن، نوع کابل، بازه فرکانسی، کیفیت در تولید محصول، پارامتر های امنیتی و امکانات کمکی اشاره کرد.
ابتدا نیاز مشتری از لحاظ میزان پهنای باند مورد نیاز، امنیت درخواستی و بودجه مورد توجه قرار می گیرد. سپس شرایط محیطی و فاصله و نویز و دیگر عوامل موثر محاسبه می گردد و در نهایت تجهیزات مناسب برای برقراری لینک رادیویی پیشنهاد می گردد.

نیاز به اینترنت و همچنین خطوط تلفن شهری در نقاط خارج از شهر ، ارتباط خطوط تلفن داخلی ما بین دفتر مرکزی ، کارخانجات و انبار ها ، کنترل و نظارت بر نحوه کارکرد پرسنل ، کارمندان و کارگران و همچنین خط تولید کارخانه از راه دور و از دفتر مرکزی بصورت زنده و با کیفیت مناسب و حتی نظارت بر مناطقی از کارخانه ها که تردد در آنها کم است ، نیاز به ایجاد شبکه کامپیوتری یکپارچه ما بین دفتر مرکزی ، کارخانجات و انبارها شامل ارتباط نرم افزار های اتوماسیون اداری ، حسابداری و …. میان مراکز مورد نظر و ایجاد ارتباط تصویری ( ویدئو کنفرانس) ما بین کارخانجات با دفتر مرکزی ، ايجاد سيستم تلفن وای فای در محوطه شركتها و سازمانها و سالن هاي كنفرانس و سوله هاي صنعتی ، انتقال خطوط ای وان، تلفن و تصاویر ما بین مراکز مورد نظر که امکان کابل کشی وجود ندارد. از این رو با توجه به شناخت این نیاز ها با ارائه راهکارهای وایرلس و رادیویی مناسب با ایجاد ارتباطی دائم ، مستقل و پایدار به این خواسته مدیران جامه عمل پوشانیده است و همچنین تلاش نموده است با ارائه راه حل های انحصاری گامی در جهت هر چه بهتر شدن شبکه های مخابراتی در مناطق فاقد امکانات همچون کارخانجات صنعتی و معادن بر دارد .
نظر به موارد فوق راه کارهای ارتباطی بی سیم در ابعاد گسترده، چه در باند های فرکانسی فاقد لیسانس کاربری و چه در باند های نیازمند مجوزهای قانونی نظیر مایکروویو از جمله نیازمندی بسیاری از سازمان هاست. خدماتی که در قالب این فعالیت ارائه می شود را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

– مشاوره

در این خصوص مجموعه نیک آفرین می تواند با توجه به در اختیار داشتن دانش فنی لازم، در کنار کارفرما نیازهای وی را در زمینه به کارگیری تکنولوژی های بی سیم سنجیده و در انتخاب مناسب موارد زیر به کارفرما مشاوره ارائه نماید :

 • انتخاب تکنولوژی مناسب اعم از Wi-Fi ،TD-LTE و ارتباطات PTP در باند های بدون نیاز به مجوز و…
 • انتخاب برند و Vendor مناسب جهت تامین تجهیزات مورد نیاز
 • تهیه RFP و برگزاری مناقصات
 • انتخاب فرکانس و پهنای باند مورد نیاز جهت اخذ مجوزهای لازم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

– طراحی شبکه های نقطه به نقطه ( PTP )

با توجه به رشد بی رویه استفاده از تجهیزات بی سیم استفاده از این تجهیزات احتیاج به تدبیراندیشی و طراحی مهندسی جهت جلوگیری از پیش آمد مشکلات بعدی دارد. در این راستا وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات حدود قانونی جهت استفاده از این نوع تجهیزات معین نموده است. از طرفی هزینه پایین و سهولت به کارگیری این تجهیزات در ایجاد شبکه های ارتباطی امری غیر قابل چشم پوشی است. لذا این شرکت آمادگی دارد تا با تشخیص نیازمندی کارفرما، امکان سنجی و سنجش فضای فرکانسی در منطقه مورد نظر جهت استفاده از تجهیزات بی سیم، طراحی کارا و قانونمند جهت استفاده کارفرما ارائه نماید.

– طراحی شبکه Wi-Fi

علیرغم تصور عام، استفاده از شبکه های بی سیم با استاندارد Wi-Fi تنها به خانه ها و محیط های داخلی (indoor) محدود نمی شود. نیازسنجی مناسب، انتخاب صحیح تجهیزات و طراحی مهندسی شبکه می تواند استفاده از این تکنولوژی را با توجه به هزینه تجهیزات، راه اندازی و نگهداری بسیار مناسب تر در مقایسه با فن آوری های دیگر، بسط و گسترش دهد. انواعی از کاربردهای این فن آوری را می توان در شهرک های صنعتی، کمپ های کارگاهی، محیط ها و کمپ های آموزشی، پالایشگاه ها، مجتمع های تفریحی و توریستی، هتل ها و بیمارستان ها متصور شد.

– تامین تجهیزات

تجهیزات مورد استفاده در شبکه های ارتباطی بی سیم، نقش غیر قابل چشم پوشی در ارائه سرویس مناسب دارند، لذا شرکت نیک آفرین با جستجوی مارکت در میان تولیدکنندگان حاضر، سعی کرده است که بهترین های ممکن را به لحاظ قیمت، کیفیت، حیطه تکنولوژی های مورد استفاده در محصولات، سرویس دهی و خدمات پس از فروش و … برگزیند. با توجه به آنچه ذکر شد انتخاب برخی از برندها جهت حضور در مارکت تجهیزات بی سیم در داخل کشور به دلایل مذکور از دیدگاه مدیران این شرکت بهترین انتخاب ممکن بوده است.
این تجهیزات را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود :

 • تجهیزات ارتباطات Point to Point
 • تجهیزات ارتباطات Point to Point ( TDM + IP )
 • راه کارهای ارتباطی Point to Multi Point
 • راه کاری های ایجاد چتر Wi-Fi
 • ابزار و لوازم مورد نیاز راه اندازی شبکه های بی سیم ( کابل های مخصوص، تامین کننده های برق) و تجهیزات تست پوشش بی سیم

آنتن

– نصب، راه اندازی و نگهداری شبکه های بی سیم

تجهیزات وایرلس به جهت شرایط خاص عملیاتی (نصب در ارتفاع دکل های ارتباطی، نصب در محیط های باز و در معرض شرایط مختلف آب و هوایی، عدم سهولت دسترسی به تجهیزات جهت انجام تعمیرات و …) می بایست با تمهیدات مخصوصی نصب شوند تا از این طریق (نصب صحیح) بتوان کارکرد بدون وقفه ارتباطات بی سیم را که عموما به عنوان زیر ساخت های ارتباطی برگزیده می شوند، تامین نمود. تیم نصب نیک آفرین با گذراندن دوره های آموزشی متعدد در کنار مدیران با سابقه آماده هستند تا خدمات نصب تجهیزات بی سیم را با استانداردهای جهانی بشرح زیر ارائه نمایند:

 • فرآیند بررسی فنی و امکانسنجی برقراری ارتباط رادیویی قبل از اقدام به نصب تجهیزات
 • طرح ریزی استفاده از کانال های رادیویی یا Channel Planning به منظور تسهیل در ایجاد ارتباط رادیویی پایدار
 • تعیین ارتفاع پایۀ نصب یا دکل مورد نیاز به منظور فراهم نمودن دید رادیویی یا Line of Sight میان نقاط
 • مشخص نمودن نوع و بهرۀ آنتن، توان ارسالی فرستنده، حساسیت رادیویی گیرنده، نوع فرکانس و مودلاسیون و …
 • فراهم نمودن زیر ساخت مورد نیاز جهت نصب تجهیزات رادیویی، مواردی چون دکل و پایۀ آنتن مورد نیاز،اتصالات زمین مجزا برای دکل و تجهیزات رادیویی، کابلهای شبکه شیلددار جهت نصب در محیطهای باز با شرایط متنوع آب و هوایی و …
 • نصب فیزیکی تجهیزات رادیویی، آنالیز طیف فرکانسی محیط و انتخاب کم نویز ترین کانال رادیویی، ایجاد پیکربندی منطبق بر نیازهای ارتباطی، کنترل و تنظیم قدرت خروجی دستگاه، تنظیم پارامتر های امنیتی، تعیین سطوح مودلاسیون ارتباطی و …
 • مانیتورینگ نرم افزاری اجزای سیستم ارتباطی با استفاده از پروتکل های مدیریتی همچون SNMP