Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

موارد استفاده اصلی سیستم های هوش مصنوعی در شناسایی صوت، یادگیری ماشینی و سیستم های کارشناسی است. اما امروز موارد استفاده از هوش مصنوعی چنان گسترده شده که حد و مرزی نمی توان برای آن قائل شد. این فناوری در تمام صنایع و در سطوح مختلف نفوذ کرده است. محققان بدین وسیله سیستم هایی را ابداع کرده اند که می تواند دارو بسازد، صورت افراد را شناسایی کند، اسلحه های نظامی را کنترل کند یا حتی دستور غذا تهیه کند. این آغاز راه است چراکه پیش بینی می شود هوش مصنوعی درسال های آینده بیشتر پیشرفت کند و حجم وسیعی از بازارهای مختلف را به خود اختصاص دهد. به نوشته وب سایت Statica و طبق پژوهش های شرکت Tractica بازار جهانی نرم افزارهای هوش مصنوعی طی سال های آتی به شدت رشد می کند، به طوریکه درآمد حاصل از آن از 9.5 میلیارد دلار در 2018 میلادی به 118.6 میلیارد دلار تا 2025 میلادی می رسد.

 

هوش مصنوعی (AI) از داده‌ها برای آموزش رایانه‌ها، تفسیر جهان اطراف آنها و تصمیم‌گیری مستقل استفاده می‌کند و پس از کامپیوتر و اینترنت پیشرفت بزرگ برای جهان ما است. مزایای AI برای تقویت توان بالقوه کسب و کارها مورد استفاده قرار میگیرد. هوش مصنوعی (AI) اصطلاحی است که اخیراً توسط آلن تورینگ مورد استفاده قرار گرفت، هرچند که در ابتدا توسط جان مک کارتی در سال 1955 ساخته شد. مشخصه اولیه هوش مصنوعی”دستگاهی است که هوش و منطق انسان را شبیه‌سازی می‌کند”. سیستم‌های AI امروزه بیش از صرفاً گسترش منطق انسانی هستند. هوش مصنوعی یک واژه بسیار گسترده است. به طور کلی می توان هوش مصنوعی را در دو بخش دسته بندی نمود؛

 

 

AI اختصاصی: معمولاً شامل آموزش یک مدل یا گروهی از مدلها برای انجام یک کار محدود و یا پیش‌بینی نتایج آینده در یک حوزه‌ی اختصاصی تعریف شده و بر اساس اطلاعاتی که از این حوزه به دست می‌آید، است. اکثر کاربردهای AI امروز را می‌توان به عنوان اختصاصی تعریف کرد.

AI عمومی: شامل آموزش سیستم‌های کامپیوتری نه تنها برای انجام وظایف و پیش‌بینی نتایج در یک حوزه تعریف شده محدود است بلکه همچنین برای تعریف کردن فراتر از آن زمینه و یادگیری در افق‌های جدید بدون نیاز به نظارت است.

ما همچنین می‌توانیم AI را به سه حوزه تحقیقاتی تقسیم کنیم:

هوش مصنوعی: در گذشته، اصطلاح هوش مصنوعی مختص قسمتی از سیستم‌ها و کامپیوترهایی بود که از آمار پیشرفته محاسبات استفاده می‌کردند. امروزه، این عبارت به عنوان یک اسم کلی است که اغلب در همه‌ی زمینه‌های مربوط به این تکنولوژی به طور نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یادگیری ماشین: یادگیری ماشین، زیرمجموعه AI است که بر روی آموزش مدل‌های آماری محاسباتی برای یادگیری از یک مجموعه داده شناخته شده است بطوریکه توانایی درک مجموعه بعدی را دارد، استفاده می‌شود.

یادگیری عمیق: یادگیری عمیق یک اصطلاح فرعی از یادگیری ماشین است. این روش به وضوح از طریق روش پردازش اطلاعات مغز الهام گرفته شده است. آنها از معماری شبکه‌های عصبی از نورون‌هایی که به لایه‌ها متصل می‌شوند استفاده می‌کنند که می‌توانند پنهان یا “عمیق” باشند، که هر کدام به شبکه عمومی کمک می‌کند تا اطلاعاتی را که دریافت می‌کنند را بهتر درک کنند. یادگیری عمیق اساساً یک شکل الهام بخش نورولوژیک از یادگیری ماشین است که درست در لبه برش تحقیق AI است.

 

لازم به ذکر است که خواندن در مورد AI و اجرای آن دو چیز بسیار متفاوت است. با این‌حال برخی از بهترین روشها برای اعمال AI در کسب و کار و ایجاد نتایج مثبت را می توان در قالب موارد ذیل تشریح نمود؛

 • استفاده از AI برای خدمات مشتری
  برای اینکه ارائه‌ی خدمات به مشتریان خود را به سطح بهتری برسانید، باید رضایت آن‌ها را جلب کنید. شما باید انتقادات، مشکلات و نیازهای آنها را بشنوید و باید سریعاً راه‌حلی برای برطرف نمودن نارضایتی آن‌ها ارائه دهید. ربات‌های AI در حال حاضر در میان کانال‌های اجتماعی محبوب هستند. هنگامیکه شما شروع به گفتگو با یک نام تجاری می‌کنید، اغلب یک پاسخ خودکار از یک ربات دریافت خواهید کرد. این ربات می‌تواند هوش مصنوعی داشته باشد و بر اساس آنچه که از کلمات و قصد شما درک کرده است، جواب خواهد داد. برای مثال، زمانی که با یک بانک تماس می‌گیرید، می‌توانید به یک ربات صحبت کنید. ربات‌ها نه تنها به عنوان فیلتر، بلکه به عنوان ابزار اتوماسیون، به طور قابل‌توجهی سرعت و بهره‌وری از کارکنان بانک را بهینه می‌سازند.
 • دستگاه‌های خسته کننده را خودکار کنید
  اگر بتوانید یک فرآیند را به صورت اتوماتیک انجام دهید، می‌توانید به فرآیندهای مختلف یا توسعه سیستم‌های اتوماسیون اضافی تمرکز کنید که مسئولیت‌های بیشتر، هزینه‌ها و هدر دادن انرژی را کاهش می‌دهد. هوش مصنوعی یک وسیله ایده‌آل است که می‌تواند کار ما را دقیق‌تر کند. امروزه هر نوع اتوماسیونی امکان‌پذیر است. بنابراین، بهتر است شروع به تفکر در مورد مهم‌ترین فاکتورهای کار یعنی زمان و مسئولیت‌های خود کنید بدین ترتیب تصور کنید یک راهکار”ایده‌آل”، یک راه‌حل “هوشمند” است که کارها را خودکار انجام دهد. اگر پاسخی پیدا کنید، به این معنی است که این راهکار می‌تواند از طریق استفاده از AI (اختصاصی) قابل دسترس باشد.

 • بهبود مدیریت
  اگر می‌خواهید تأثیر و درآمد شرکت خود را افزایش دهید،AI همان چیزی است که باید در نظر بگیرید. AI می‌تواند خود را به عنوان یک مدیر و یک رهبر با بینش‌های مبتنی بر شواهد و داده‌ها جایگزین کند و در حالی که “بینش کسب و کار” از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها را نشان می‌دهد، به شما این امکان را بدهد که آنها را درک کنید. یک مدل AI مطمئن، می‌تواند راهکارهای خاصی که می‌توانید انجام دهید را برجسته کند و یا ناهنجاری‌ها در داده‌های شما را برطرف نماید.

 • بازاریابی و تبلیغات
  اگر ما کنترل بیشتری بر داده‌ها، رفتار کاربر و الگوهای پیچیده داشته باشیم، چه چیزی مانع از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات فروش دستگاه‌های سودآور می‌شود؟ پاسخ هیچ چیزی نیست. AI در حال حاضر به ما این امکان را می‌دهد که برای نوشتن و بازنویسی مطالب در عرض چند ثانیه، از ربات‌های مختلف برای تعامل با مخاطبان و انجام دیگر کارها خودکار ساده اما وقت‌گیر استفاده کنیم.
 • شخصی‌سازی بهتر
  یادگیری ماشین شما را قادر می‌سازد تا از مشتریان بالقوه و یا افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند یاد بگیرید. یک برنامه AI که به درستی تنظیم شده می‌تواند الگوهایی را در تعاملات بالقوه مشتری با وب سایت شما، در زمان تهدید یا بهترین زمان برای ارائه پیشنهادات خاص یا فرم‌های محتوا ارائه دهد و شما می‌توانید نتایج این تلاش‌ها را به یک فرایند یادگیری مداوم که در طول زمان خود را بهبود می‌بخشد، تعمیم دهید. امروزه بیشتر برنامه‌های بازاریابی دیجیتالی در الگوریتم‌ها و برنامه‌های کاربردی خود یکپارچه‌سازی AI را آغاز کرده‌اند. همانطور که احتمالاً متوجه شده‌اید، صنعت AI به طور مداوم در حال تغییر و دگرگونی است. این حرکت رو به جلو است، و محیط کسب و کار ما و جهان به سرعت در حال انطباق با این فناوری جدید است.
  هوش مصنوعی پیشرفت مهم بعدیست درست مثل اینترنت یا تلویزیون، این کار دنیا را برای همیشه تغییر خواهد داد. به عبارت دیگر، ما راه درازی را پیش روی خود داریم. ما به اولین کوه هوش مصنوعی صعود کردیم و حالا می‌توانیم همه افراد دیگر را ببینیم که در حال صعود هستند. ما دنبال هوش مصنوعی عمومی و ایده‌آل هستیم که می‌تواند در کنار بشریت کار کند.

نظر به موارد فوق می توان کاربردهای مهم هوش مصنوعی در صنعت را نیز به شکل ذیل ارائه نمود:

 • کنترل کیفیت با استفاده از هوش مصنوعی
  نقص های بسیار کوچک که در محصولات تولید شده وجود دارند، به چشم نمی آیند و معمولا از قلم می افتد زیرا هرچقدر هم که بازرس کنترل کیفیت مجرب باشد، چنین نقص هایی با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند. برای رفع این مشکل می توان از کامپیوتر هایی استفاده کرد که مجهز به دوربین هایی هستند که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند حتی کوچکترین عیوب را در محصولات شناسایی کند. فناوری ماشین ویژن به ماشین های این قدرت را می دهد تا بتوانند “ببینند” و با استفاده از این توانایی با دیدن محصولات موجود در خط تولید متوجه عیوب موجود در آن ها شوند. با استفاده از این کاربرد هوش مصنوعی در خط تولید می توان تا حد زیادی از کیفیت محصولات تولیدی اطمینان کسب کرد.
 • پیشبینی حالت های شکست توسط هوش مصنوعی
  کارشناسان معمولا با توجه به محصولات و فرآیندها به نتیجه گیری هایی می رسند که گاهی ممکن است درست نباشد و با شکست در پیش بینی هایشان مواجه شوند. به همین دلیل بسیاری از محصولات تولید شده ممکن است به روش های مختلف با شکست رو به رو شوند. حتی پس از تولید یک محصول و فروش آن ممکن است در اولین استفاده خراب شود و تولید آن با شکست مواجه شود. معمولا روش هایی که در صنعت برای کنترل و بازرسی تولیدات و عیوب آن ها استفاده می شوند تا حدی پیش داورانه می باشد و ممکن است با آن چه که در واقعیت وجود دارد متفاوت باشد. به کمک هوش مصنوعی می توان از داده ها و اطلاعات بسیاری که درباره آزمایش محصولات و نحوه ارائه آن ها وجود دارد، بخش هایی که در خط تولید نیاز به آزمایش و بررسی بیشتری دارند را شناسایی کرد.
 • پیش بینی زمان مورد نیاز برای تعمیرات
  با استفاده از هوش مصنوعی کارخانه های فعال در صنایع مختلف می توانند با دقت بالایی پیش بینی کنند که هر کدام از ماشین های خط تولید چه زمانی به تعمیرات نیاز خواهند داشت. با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی می تواند به پیش بینی زمان تعمیر ماشین ها پرداخته و بدین ترتیب از خرابی های بدون برنامه ای که بر روند تولید محصولات تاثیر گذار خواهد بود جلوگیری کند. فن آوری هایی مانند سنسورها و آنالیزهای پیشرفته که در تجهیزات تولیدی به کار می روند، با توجه به هشدار ها به پیش بینی زمان مورد نیاز برای تعمیرات می پردازند.
 • کاربرد هوش مصنوعی در روند تولید
  طراحی تولیدی فرآیندی است که در آن با استفاده از یک نرم افزار شماری از خروجی های دارای مشخصات و طراحی خاصی تولید می شوند. طراحان و مهندس ها با وارد کردن اهداف مورد نظر برای طراحی و پارامترهایی مانند مواد اولیه، روش های تولید و محدودیت های هزینه ای در نرم افزار طراحی مورد نظر، به گزینه هایی برای طراحی می رسند. هوش مصنوعی در این زمینه نیز کاربرد دارد. هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشین، قادر است از نمونه های اشتباه و درست که مکررا تولید شده اند، برای آموزش استفاده کند و به طراحی نمونه ها بپردازد.
 • تاثیرات محیطی
  می دانیم که روند تولید محصولات در صنایع مختلف باعث آسیب رسیدن به محیط زیست در حجم های مختلف می شود. به خصوص در تهیه مواد اولیه و استخراج آن ها آسیب های جبران ناپذیری به منابع طبیعی و محیط زیست وارد می شود. برخی از فعالان محیط زیستی معتقدند که هوش مصنوعی می تواند راهکاری برای تغییر روند تولید و کاهش تاثیرات مخرب صنعت بر روی محیط زیست باشد. هوش مصنوعی می توانند به تولید و توسعه مواد اولیه سازگار با محیط زیست کمک کرده و بهره وری انرژی را مدیریت کند.
 • استفاده از داده ها
  راه های بسیار زیادی برای استفاده از کلان داده ها در صنعت وجود دارد. تولید کنندگان، داده های بسیار زیادی در زمینه های مختلف، مانند عملیات ها و فرآیند ها و…، جمع آوری می کنند که با تجزیه و تحلیل پیشرفته ی این داده ها می توانند به اطلاعات بسیار حیاتی برسند. برای مثال با آنالیز کلان داده ها می توان به اطلاعات مهمی در زمینه مدیریت زنجیره تامین، مدیریت ریسک، پیشبینی ها و حجم فروش، کیفیت محصول و … دست یافت. این موارد تنها بخشی از کاربرد های هوش مصنوعی و کلان داده در صنعت می باشد که می تواند بینش عمیقی به فعالان این حوزه ببخشد که با هیچ کدام از روش های سنتی قبلی قابل دستیابی نبود.
 • خدمات مشتری
  خدمات مشتری و پشتیبانی از آن ها یکی از مهم ترین بخش های بسیار مهم هر صنعت و کسب و کاری می باشد و به خصوص در برخی صنایع که با مشتریان به صورت مستقیم ارتباط دارند، اهمیت بیشتری میابد. در این صنایع، همان طور که گفته شد اهمیت خدمات به مشتری چندین برابر می شود و بهره گیری از راهکارهای نوین برای بهبود این خدمات باید در نظر گرفته شود. یکی از این راهکارهای نوین هوش مصنوعی می باشد که می تواند در این بخش تحول به خصوصی ایجاد کند.
 • حوزه خدمات مسکونی
  علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی در موارد امنیتی، بخش وسیعی از خانه های هوشمند شامل دستگاه های خودکار و سیستم های هوشمندی است که کنترل نورپردازی خانه، قفل ها، ترموستات ها، دستگاه های سرگرمی و دیگر سیستم های زیر مجموعه را شامل می شود. هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از دستگاه های خودکار خانگی یا سیستم ها می تواند الگوها را پیش بینی کند یا به حفظ امنیت کمک کند. این فناوری به طور مکرر الگوهای زندگی روزمره را تحلیل می کند و اپلیکیشن های خانه هوشمند می توانند درباره روتین زندگی ساکنان بیاموزند و با توجه به آن توصیه هایی خودکار ارائه کنند که زندگی روزمره را امن تر و راحت تر کند. به عنوان مثال هوش مصنوعی پس از آموختن درباره الگوهای رفتاری باز کردن قفل در، روشن کردن یک چراغ و راه رفتن در بخش های مختلف خانه می تواند تمام این فعالیت ها را هماهنگ کند و هنگامیکه موبایل کاربر در فاصله خاصی از خانه قرار می گیرد، محیط برای ورود او به خانه فراهم کند. در کنار این موارد هوش مصنوعی می تواند مشکلات مربوط به نگهداری دستگاه های مختلف را شناسایی و کاربر را راهنمایی کند. در کنار این موارد هوش مصنوعی وسایل آشپزخانه را باهم متصل می کند.

 • حوزه رباتیک
  با ظهور هوش مصنوعی ربات ها دیگر ماشین های ساده ای نیستند که فقط برای انجام یک کار خاص و محدود برنامه ریزی شده باشند. اکنون هوش مصنوعی به رایانه ها و ربات ها کمک می کند تا مشکلات در حوزه های محدود را حل کنند. یک ربات مجهز به هوش مصنوعی می تواند از طریق حسگرها یا داده هایی که انسان وارد می کند، اطلاعات را جمع آوری کند. در مرحله بعد رایانه اطلاعات دریافتی را با آنچه ذخیره شده، مقایسه می کند و تصمیم می گیرد چه اطلاعاتی اهمیت دارند. اکنون هوش مصنوعی مخصوص ربات ها بسیار پیشرفت کرده است. آنها قدرت و ظرفیت یادگیری را دارند. چنین ربات هایی اگر فعالیتی خاص را شناسایی کنند می توانند به نتیجه مطلوب آن نیز برسند. این ربات ها اطلاعات را ذخیره و تلاش می کنند در آینده در برخورد با چنین موقعیتی به نتیجه موفقیت آمیز دست یابند. برخی از ربات ها با تقلید از حرکات انسان می آموزند. برخی از آنها می توانند به طور اجتماعی با افراد ارتباط برقرار کنند. یک ربات در آزمایشگاه MIT قادر به شناسایی زبان بدن انسان و فرمان های صوتی است. مبدعان این ربات که Kismet نام دارد به شیوه برخورد انسان و نوزادان توجه دارند. به هرحال هوش مصنوعی ربات ها یا این ماشین های ساده را چنان هوشمند می کند که حتی بیم آن می رود در آینده از انسان هوشمندتر شوند و در بسیاری از مشاغل جایگزین انسان شوند.
 • حوزه هواپیمایی و شبیه سازها
  یکی از کاربردهای اصلی هوش مصنوعی در حوزه هوانوردی است. از این هوش مصنوعی چه در داخل کابین هواپیما و چه در شبیه سازهای هواپیماها به طور گسترده استفاده می شود. به عنوان مثال Air Operation Division از هوش مصنوعی برای سیستم های کارشناسی استفاده می کند. به طور خاص از هوش مصنوعی به عنوان اپراتورهایی برای شبیه ساز های جنگی و آموزشی، مدیریت کمک رسانی به ماموریت، سیستم های پشتیبانی برای تصمیم گیری و همچنین پردازش اطلاعات شبیه سازها استفاده می شود. استفاده از هوش مصنوعی در شبیه سازها بسیار کارآمده بوده است. علاوه بر آن از هوش مصنوعی برای شبیه سازی هواپیماهای جنگی نیز استفاده می شود. برنامه های هوش مصنوعی می توانند اطلاعات را دسته بندی کنند و بهترین مانورها را به خلبان اطلاع رسانی کنند. همچنین دستیارهای هوش مصنوعی در کنترل هواپیما به خلبان کمک می کنند. اما این موارد تنها کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت هوانوردی نیستند. هوش مصنوعی کمک می کند طرح های اولیه هواپیما ساخته شوند. با استفاده از آن می توان پهپادها را نیز کنترل کرد. به این ترتیب نیازی نیست عملیات های نظامی یا شناسایی با حضور نیروهای انسانی انجام شود، هوش مصنوعی هواپیمای بی سرنشین را راهنمایی می کند تا ماموریت خود را انجام دهند. یکی از نمونه های آن پهپادی است که بدون اپراتور انسانی و فقط با کمک هوش مصنوعی هدایت می شود.
 • پزشک هوشمند
  در حوزه پزشکی نیز این فناوری کارایی های بسیاری دارد. در خدمات درمانی با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و نرم افزارها می توان اطلاعات پیچیده پزشکی را تحلیل کرد. همچنین هوش مصنوعی به دلیل وجود الگوریتم های رایانشی می تواند بدون دخالت انسانی تصمیم گیری کند. از سیستم های هوش مصنوعی برای فرایند تشخیص بیماری های مختلف به خصوص انواع سرطان، تولید دارو یا شخصی سازی انواع درمان و همچنین رصد و مراقبت از بیماران استفاده کرد.

 • تشخیص چهره، شناسایی هویت
  استفاده از هوش مصنوعی در سیستم های شناسایی صورت و همچنین روش های احراز هویت بسیار مشهور است. اکنون سیستم های هوش مصنوعی متنوعی توسط شرکت های بزرگ برای شناسایی صورت توسعه یافته اند. البته این سیستم ها خالی از اشکال نیستند و معایبی نیز دارند به طوریکه کارشناسان هشدار داده اند این سیستم ها در شناسایی افراد درصد خطای بالایی دارند. در این اواخر محققان ابرارایانه های مختلفی ساخته اند که توانسته اند رقبای انسانی خود را شکست دهند. به عنوان مثال شرکت آی بی ام ابررایانه ای ساخت که در یک مناظره با رقیب انسانی بر او پیروز شد. همچنین در چین نیز ابر رایانه ای ابداع شد که در بازی باستانی Go توانست بر رقیب انسانی خود چیره شود.دلیل موفقیت این رایانه ها استفاده از توان یادگیری بوده است.
 • صنعت حمل و نقل
  در خودروهای امروزی قابلیت های مختلف کمک راننده مانند پارک خودکار و کنترل کروز با هوش مصنوعی فعال می شوند. همچنین از این فناوری برای ارتقای مدیریت ترافیک نیز استفاده می شود. به این ترتیب در مصرف انرژی و وقت افراد صرفه جویی می شود. در آینده خودروهای خودران با کمک هوش مصنوعی توسعه می یابند. پیش بینی می شود هوش مصنوعی وسایل حمل نقلی ایمن و کارآمد و قابل اعتماد تولید کند.در حال حاضر بیشتر خودروسازان بزرگ جهان از تسلا گرفته تا آئودی و پورشه و غیره از هوش مصنوعی برای افزایش امنیت سیستم خودرو و همچنین تسهیل تجربه رانندگی استفاده می کنند.
 • صنایع نظامی
  هوش مصنوعی به یکی از بخش های مهم جنگ افزارهای نوین تبدیل شده است. سیستم های مجهز به هوش مصنوعی در مقایسه با سیستم های قدیمی قادر به کنترل حجم بیشتری از اطلاعات با کارآمدی بیشتر هستند. علاوه بر آن هوش مصنوعی قابلیت های برای کنترل میدان جنگ از راه دور و همینطور حفاظت از جان سربازان را فراهم می کند. هوش مصنوعی تقریبا در تمام وجوه تسلیحات به کار می رود و در همین راستا بودجه های تحقیقاتی بیشتری برای توسعه سیستم های نظامی با هوش مصنوعی اختصاص می یابد. در این میان یکی از حوزه های مهم استفاده از هوش مصنوعی در تسلیحات به امنیت سایبری تعلق دارد. سیستم های نظامی همیشه در برابر حمله های سایبری قرار دارند. این روند احتمالا منجر به نشت اطلاعات محرمانه و خسارت به سیستم های دفاعی و نظامی می شود. اما در حال حاضر سیستم های سایبری نظامی مجهز به هوش مصنوعی هستند که می تواند به طور خودکار از شبکه ها، رایانه ها، برنامه و اطلاعات محافظت کند. در کنار این موارد از شیوه های هوش مصنوعی برای شناسایی دقیق هدف در میدان جنگ نیز استفاده می شود. این تکنیک ها به نیروهای نظامی اجازه می دهد با تحلیل گزارش، اسناد ، اخبار و دیگر اطلاعات ساختار نیافته به درک بهتری از عملیات ها برسند. از سوی دیگر سیستم های شناسایی هدف با کمک هوش مصنوعی توانایی این سیستم ها برای شناسایی موقعیت اهدافشان را ارتقا می بخشند.
 • هوش مصنوعی در کشاورزی
  تصور بسیاری از افراد از صنعت کشاورزی بسیار قدیمی است. اما این تصویر مدت ها است که تغییر کرده است. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد کشاورزان به سرعت این صنعت را مدرن کرده اند. اکنون در همه فرایندهای کشاورزی از هوش مصنوعی استفاده می شود. کارشناسان با استفاده از هوش مصنوعی مدل های مختلف آب و هوایی و خاک را پیش بینی می کنند تا بهترین فرایند کشت را به کشاورزان توصیه کنند. از سوی دیگر از تجهیزات رباتیک مجهز به هوش مصنوعی برای برداشت محصولات استفاده می شود. به عنوان مثال چندی پیش محققان دانشگاهی کمباینی خودران ابداع کردند که قادر به برداشت محصول کشاورزی بود. پهپادها و حسگرها با کمک هوش مصنوعی رشد محصولات کشاورزی را رصد می کننددر کنار این موارد پهپادها و حسگرهای مختلفی ابداع شده اند تا با کمک این فناوری فرایند رشد محصول را رصد کنند. یکی دیگر از موارد استفاده هوش مصنوعی در کشاورزی در کنترل آفات و علف های هرز است. در همین راستا سیستم هوش مصنوعی ابداع شده که با استفاده از هوش مصنوعی و بینایی رایانشی به کشاورزان کمک می کند علف های هرز را ردیابی کنند و از بین ببرند.

شرکت نیک آفرین توانایی گسترده ای در حوزه ارائه خدمات فنی، مشاوره ای، اجرایی، تولید محصولات فناورانه و نظایر آنها در هوش مصنوعی دارد. لذا به فراخور هر پروژه میتوان راهکار مناسب را در این زمینه ارائه نمود.