Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

پیجینگ و اینترکام

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، سیستم های نوین ارتباطی و گسترش مراکز صنعتی ، ادارات و کارخانجات ، بیمارستان ها ، فضاهای سبز و پارک ها و … از سوی دیگر نیاز به اطلاع رسانی و هماهنگی برای مدیریت بهتر، سیستم های تحت شبکه پیجینگ وارد عرصه فناوری شده است.

 

پیجینگ چیست؟

پیجینگ ها سامانه ای شامل بلندگوهای متصل به هم هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی به نام آمپلی فایر مدیریت و از طریق میکروفون جهت مخابره پیام های صوتی برای فراخوانی، اعلام هشدار، پخش اذان، اعلام خبر و گزارش، پخش موسیقی، پخش رادیو و … استفاده می گردد. سیستم آدرس عمومی یا بلندگو ، برای اعلامیه و اطلاع رسانی یا احضار افراد استفاده می شود

انواع پیجینگ

پیجینگ آنالوگ: سیستم های پیجینگ آنالوگ برای ارتباط با سخت افزارهای مرتبط خود از زوج سیم استفاده می کنند و محدودیت هایی را نسبت به سیستم های تحت شبکه دارند.

پیجینگ تحت شبکه: سیستم های پیجینگ تحت شبکه مبتنی بر IP هستند و تمام تجهیزات مرتبط از طریق بستر شبکه با هم ارتباط برقرار می کنند. این پیجینگ ها مزایای بیشتری نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند.

مزایای استفاده از پیچینگ تحت شبکه :

  • قابلیت گسترش آسان
  • کاهش کابل کشی و هزینه نگهداری آن
  • امکان اتصال به خطوط تلفن شهری
  • امکان استفاده از تلفن های رومیزی به عنوان پیجر
  • سهولت مدیریت

پیجینگ تحت شبکه

پیجینگ های تحت شبکه مبتنی بر IP ویژگی های بسیار بیشتری را نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند. تمامی تجهیزات اعم از بلندگو، میکروفون و آمپلی فایرها بر بستر شبکه ارتباط برقرار می کنند و به همین دلیل امکان ارتباط با نرم افزار و سخت افزارهای دیگر را دارند. به طور مثال در شبکه هایی که مراکزتلفن تحت شبکه وجود دارد، پیجینگ می تواند از طریق پروتکل SIP روی بستر شبکه با مرکز تلفن ویپ ارتباط برقرار کند. در نهایت تمامی اپراتورهای مجاز یا مدیران بدون میکروفون این امکان را خواهند داشت که از داخل یا خارج از مجموعه با تلفن های رومیزی یا موبایل خود پیام های صوتی خود را مخابره کنند.پیجینگ های تحت شبکه معمولا گزارش های بسیار خوبی را از طریق واسط کاربری تحت وب در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربر می تواند در هر نقطه جغرافیایی که هست سیستم پیچینگ خود را مدیریت نمایند.

اینترکام چیست؟

اینترکام ها جهت ارتباط صوتی و تصویری دو طرفه با مرکز مخابره استفاده می شوند. این مرکز مخابره می تواند در یک شرکت کوچک، سازمان بزرگ، هتل، ایستگاه مترو و… باشد. عملکرد اینترکام ها بسیار مشابه با سیستم های پیجینگ هستند و اغلب اوقات بخشی جداناپذیر از سیستم پیچینگ هستند. در سیستم های اینترکام بر خلاف پیچینگ، ارتباطات صوتی دو طرفه است.

اجزای اصلی سیستم های اینترکام

اینترکام نیز همانند سیستم های پیجینگ از یک مرکز مدیریتی استفاده می کند. اینترکام یک ارتباط دو طرفه است. سخت افزارهای مورد استفاده در اینترکام شبیه به سیستم پیجینگ هستند با این تفاوت که یک سخت افزار دیواری یا رومیزی که دارای هندست یا اسپیکر هست در محل شخص مخابره شونده وجود دارد. این شخص می تواند با استفاده از میکروفونی که روی این دستگاه تعبیه شده است با مرکز تماس صحبت نماید.

بیشترین بهره وری سازمان ها با استفاده از ارتباط پیجینگ، اینترکام و مرکز تلفن تحت شبکه

سامانه هایی که مبتنی بر پروتکل SIP هستند، همیشه در کنار هم می توانند بهترین ویژگی و بالاترین بهره وری را برای مدیران هر مجموعه داشته باشند. سیستم های تلفنی تحت شبکه با امکانات بی شماری که دارد در کنار سخت افزارهای دیگر می تواند مدیریت تمام ارتباطات صوتی را بر عهده بگیرد. به طور مثال حتما در ایستگاه های مترو شاهده مخابره نام پرسنل بوده اید. شخص مخابره شونده به سمت دستگاه اینترکام دیواری که در ایستگاه تعبیه شده است رفته و با مرکز تماس مکالمه دو طرفه برقرار می کند. اینترکام ها در مجموعه های کوچک و حتی منازل نیز استفاده می گردد. آیفن های صوتی و تصویری منازل نوعی اینترکام اما به صورت آنالوگ هستند.